Knjižnične prostore krasi več doprsnih kipov pesnikov, pisateljev in drugih znamenitih Slovencev. Med pomembnejšimi se v Mušičevi avli ob vhodu v stari del knjižničnega poslopja nahaja doprsni kip pesnika Mirana Jarca, delo kiparja Jakoba Savinška. Prav tako je s Savinškovimi deli zapolnjen spominski kompleks pred starim vhodom, ki ga sestavljajo spominska loža z arkadno arhitekturo, kip znanilca svobode Pojmo bratje pesem o svobodi čez cesto ter kip talca na robu zelenice poleg knjižnice. Knjižnično zbirko dopolnjujejo še manjši doprsni kipci in osem posmrtnih mask.
Zbirko spominskih predmetov sestavljajo osebni predmeti znanih osebnosti, ki so bodisi del zapuščine ali pa so nam jih v hrambo zaupali njihovi sorodniki. Med njimi so črnilnik, očala, igralne karte, žepna ura in sprehajalna palica pisatelja Frana Levstika, violini pesnika Mirana Jarca in slikarja Božidarja Jakca, pisalni stroj pisateljice Ilke Vašte, svečnik in namizna svetilka jezikoslovca Rajka Nahtigala, cigaretnica in pudrnica dramskega igralca Janeza Cesarja.
Pravo malo bogastvo predstavlja zbirka starega pohištva, ki šteje okoli osemdeset kosov in je prav tako del notranje opreme domoznanskih prostorov v knjižnici. Pohištvo je pridobljeno iz okrožnega zbirnega centra, kamor se je po drugi svetovni vojni v izogib izgubi ali uničenju stekalo pohištvo iz med vojno porušenih stavb. Nekaj pohištva pa je tudi sestavni del literarnih zapuščin slovenskih ustvarjalcev, med njimi pisalna miza Mirana Jarca ter pisalna miza, stol in knjižna vitrina pisateljice Ilke Vašte.