Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Navigacija
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Interreg

ComicZone

Osnovne informacije

Akronim projekta: ComicZone

Program: Projekt manjšega obsega programa Interreg Slovenija-Hrvaška za obdobje 2021–2027, sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj

Trajanje projekta: 1. april 2025 – 31. januar 2026

Vloga Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto: vodilni projektni partner

Partnerji projekta: Mestna knjižnica »Ivan Goran Kovačić« Karlovec

Proračun projekta: 31.000,00 EUR

ESRR sredstva: 24.800,00 EUR

S projektom “Strip cona – en dan, dva jezika, nešteto zgodb” vabimo v bogat svet vizualne umetnosti, kjer se prepletajo kulturni vplivi, domišljija in ustvarjalnost, pripovedujoč zgodbe, ki povezujejo čezmejno programsko območje.

V okviru projekta naslavljamo več čezmejnih teritorialnih izzivov, kot so pomanjkanje čezmejnih socialnih vezi, nezadostna kulturna izmenjava in sodelovanje na področju stripovske umetnosti, slabo poznavanje in nerazumevanje globine te umetniške zvrsti, postopno izgubljanje zanimanja za branje fizičnih knjig in klasične oblike kulturnih izkušenj med mlajšimi generacijami, nezadostna stopnja bralne pismenosti ter medgeneracijska odtujenost.

Splošni cilj projekta “ComicZone” je preko sveta stripov in vizualne umetnosti spodbuditi sodelovanje, povezovanje ter gradnjo zaupanja med širšo javnostjo na čezmejnem območju. Z organizacijo dogodkov, na katerih bomo gostili raznolike ustvarjalce, namenjenih čezmejnemu prebivalstvu vseh generacij, si prizadevamo okrepiti kulturne vezi, spodbujati strast do branja in vizualne umetnosti ter vzpostaviti trajnostne temelje za čezmejno sodelovanje. Skozi delavnice, pogovore ter mešanico smeha, zabave in kreative spoznali temeljne lastnosti različnih vizualnih umetnosti, preko njih pa posebnosti in tudi podobnosti obeh držav.

Rezultat projekta bo predstavljalo čezmejno sodelovanje dveh organizacij, ki bova skupaj zasnovali in izvedli dva kulturno obarvana fizična dogodka, namenjena širši javnosti lokalnega prebivalstva z obeh strani meje. Z izvedbo dogodkov bomo prek spoznavanja sveta stripov in vizualne umetnosti krepili medsebojno zaupanje in povezovanje na čezmejnem območju, hkrati pa prispevali k povečanju bralne pismenosti, ki je predpogoj za razvoj posameznikovih potencialov in uspešno sodelovanje v družbi.

Ključno ciljno skupino, ki jo s projektom naslavljamo, tako predstavlja splošna lokalna javnost, koristi pa bodo imeli tudi ustvarjalci stripov in drugi kulturni ustvarjalci ter lokalni javni organi. Potreba po čezmejnem sodelovanju izhaja iz prepoznavanja čezmejnih teritorialnih izzivov, ki jih obravnava projekt. Hkrati se inovativnost projekta izraža prav v unikatnem pristopu k naslavljanju teh izzivov, kar dodatno poudarja pomen čezmejnega povezovanja.

Projekt uporablja koristi, ki izhajajo iz kulturnih vsebin, za naslavljanje kompleksnejših družbenih izzivov, s katerimi se sooča čezmejno programsko območje. Kljub temu da se v osnovi osredotoča na stripovsko umetnost, pa stripa ne obravnava kot izolirane umetniške forme, temveč vključuje raziskovanje celotnega spektra vizualne umetnosti. S poudarkom na spodbujanju interdisciplinarnega razmišljanja projekt ustvarja globlje razumevanje, kako umetnost presega tradicionalne meje, ne le med umetniškimi zvrstmi, temveč tudi med kulturami in generacijami. Čezmejni lokalni skupnosti prek projektnih aktivnosti približa dejstvo, da smo tudi sami le del širše kulturne strukture, ki soustvarja bogato in raznoliko celoto.

S postavljanjem umetnosti v kontekst kompleksnejših družbenih izzivov prispevamo k oblikovanju odprte, povezane in raznolike skupnosti na čezmejnem območju.

Re(ad)Connected

Osnovne informacije

Akronim projekta: Re(ad)Connected

Program: Projekt manjšega obsega programa Interreg Slovenija-Hrvaška za obdobje 2021–2027, sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj

Trajanje projekta: 1. april 2025 – 31. december 2025

Vloga Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto: vodilni projektni partner

Partnerji projekta: Mestna knjižnica »Ivan Goran Kovačić« Karlovec

Proračun projekta: 19.968,00 EUR

ESRR sredstva: 15.974,40 EUR

Projekt “Povezani v branju”, z akronimom “Re(ad)Connected”, vabi mlade v svet besed, ki s prepletanjem generacij, kultur in perspektiv, prek bralnih izkušenj odpira vrata do medsebojnega razumevanja. S projektom naslavljamo več čezmejnih teritorialnih izzivov, med katerimi izstopajo pomanjkanje čezmejnih socialnih vezi, otežen dostop do kulturnih vsebin zaradi geografske oddaljenosti obravnavanega območja od večjih središč, nezadostna raven bralne pismenosti med otroci in mladostniki in postopno izgubljanje nacionalne identitete, ki ga je opaziti pri slovenski narodni manjšini na Hrvaškem in Hrvatih, ki živijo na slovenskem ozemlju.

Splošni cilj projekta “Re(ad)Connected” je spodbuditi mlade s čezmejnega območja k odkrivanju bogatega sveta bralne kulture, hkrati pa jim z udeležbo na kulturno obarvanem dogodku ponuditi priložnost za krepitev medsebojnega zaupanja in tkanja novih vezi. S projektom želimo utrditi tudi sodelovanje med projektnima partnerjema in ustvariti priložnosti za nove zgodbe, s katerimi bomo krepili povezanost čezmejne skupnosti. Rezultat projekta bo predstavljalo čezmejno sodelovanje dveh organizacij, ki bova skupaj zasnovali in izvedli dva kulturna fizična dogodka, po enega v vsaki državi. Z izvedbo dogodkov, od katerih bo en namenjen predšolskim otrokom, drugi pa osnovnošolcem, bomo ob spoznavanju kulturnih vsebin krepili medsebojno zaupanje in povezovanje mladih na čezmejnem območju, hkrati pa prispevali k povečanju bralne pismenosti, ki je predpogoj za razvoj posameznikovih potencialov in uspešno sodelovanje v družbi.

Osrednjo ciljno skupino, ki bo imela koristi od projekta predstavljajo otroci iz lokalnih vrtcev in osnovnih šol, vključno s pripadniki slovenske narodne manjšine na Hrvaškem in Hrvati, ki prebivajo na slovenskem ozemlju. Dodatno bodo imeli korist tudi knjižnice in knjižničarji, vključno s projektnima partnerjema. Potreba po čezmejnem sodelovanju izhaja iz identificiranih čezmejnih izzivov, ki jih lahko celostno obravnavamo le s sodelovanjem obeh držav. To pomeni združevanje strokovnih znanj in izkušenj, kar omogoča učinkovitejše reševanje problemov in ustvarjanje trajnostnih sprememb na čezmejnem območju. Čezmejno sodelovanje prinaša sinergijo različnih perspektiv, pristopov ter inovativnih rešitev, ki bodo okrepile pozitiven vpliv projekta na lokalne skupnosti in ustvarile dolgoročen družbeni in kulturni napredek.

Projekt predstavlja inovativen pristop h kulturni vzgoji, saj presega tradicionalne okvire knjižničarskih aktivnosti in uvaja svež in interaktiven način spodbujanja bralne pismenosti ter medkulturnega razumevanja med mladimi na čezmejnem območju.