Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Navigacija
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Prenovljena COBISS Ela: še enostavnejša pot do e-knjig!

COBISS Ela, prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji, je dobila prenovljeno podobo! Z novo platformo ela.cobiss.net prinaša preglednejšo in tehnološko napredno uporabniško izkušnjo.

Kaj prinaša prenova?

  • Sodoben in pregleden portal, prilagojen uporabnikom.
  • Interaktivne vrtiljake za lažje odkrivanje novih knjig, vključno s strokovnimi priporočili knjižničarjev s portala dobreknjige.si.
  • Pametna priporočila glede na avtorja, žanr ali založbo, ki vam pomagajo odkriti knjige po vašem okusu.

Prenovljena COBISS Ela še vedno ostaja popolnoma brezplačna za vse člane knjižnic, s širitvijo e-knjig pa želimo spodbujati e-branje vseh generacij in omogočiti dostop do kakovostne literature kadarkoli in kjerkoli.

Obiščite nov portal ela.cobiss.net, ki je prilagojen za vse pametne naprave in omogoča odlično uporabniško izkušnjo.

Encyclopedia Britannica za najmlajše

Članom naše knjižnice nudimo dostop do Encyclopedie Britannica, ki je sedaj prilagojena tudi najmlajšim (predšolskim otrokom in otrokom zgodnjih razredov osnovne šole; eng. Beginner). Več informacij najdete v video predstavitvi na povezavi TUKAJ.

Vabljeni k uporabi!

Vstopna točka se nahaja na povezavi TUKAJ.

Encyclopedia Britannica je namenjena vsem uporabnikom splošnih knjižnic. Je najstarejša (1771) britanska enciklopedija ter sodi med najboljše in najbolj uporabljene splošne enciklopedije na svetu. Vsebuje več kot 29.000 slik, preko 1.700 animacij, video in avdio posnetkov, članke najboljših časnikov in strokovnih revij (zagotavlja jih ponudnik EBSCO), priporočenih spletnih mest in vsebin, novic, biografij itn. Znana pa je tudi po bogati zbirki svetovnih zemljevidov (World Atlas).

80 let revije Ciciban: iz zasebne zbirke Simona Stariča

Ciciban je najbolj prepoznavna in večkrat nagrajena revija, ki izhaja enkrat mesečno in danes pokriva različna področja in obdobja otrokovega razvoja med 6. in 8. letom starosti. Ime je dobila po otroškem liku iz pesmi slovenskega pesnika Otona Župančiča. Prva številka je izšla jeseni leta 1945. Njen prvi glavni urednik je bil Josip Ribičič, ki je bil poleg Oskarja Hudalesa, Alberta Široka, Zorke Peršič in Kristine Brenkove tudi med ustanovitelji revije.

Na razstavi ob 80. jubileju legendarne otroške revije si lahko ogledate tako prve kot nekatere številke novejših letnikov revije Ciciban iz zasebne zbirke Simona Stariča iz okolice Novega mesta, ki nakazujejo razvoj revije skozi čas.

Razstava je postavljena v Mušičevi avli pred oddelkom za mladino. Na ogled bo do konca marca 2025.

Kolo ali knjiga, samo da se miga

Ob evropskem tednu mobilnosti smo v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto v sklopu certifikata Kolesarju prijazni skupaj s partnerji pripravili kolesarjenje od Novega mesta do Šmarjete. Na Karlovškovem trgu v Šmarjeti smo pripravili pogovor s Tadejem Golobom o njegovem kolesarskem vodniku Pikčasta Slovenija.

Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto je v sodelovanju s Policijsko upravo Novo mesto, Društvom knjižničarjev Dolenjske, Območnim združenjem RKS Novo mesto, Zavodom za turizem, kulturo in šport Šmarješke Toplice ter s pomočjo pokroviteljev in tehnično podporo trgovine in servisa koles Smole, d. o. o., organizirala kolesarjenje od Novega mesta do Šmarjete ter nazaj, ki se ga je udeležilo 40 kolesarjev.

Zbrali smo se ob 8. uri pred novomeško knjižnico, kjer smo organizatorji in vodniki predstavili projekt in potek poti, predstavnik Policijske uprave Novo mesto pa je podal napotke za varno kolesarjenje. Od tam so se napotili proti Ločni in Otočcu, kjer smo imeli krajši postanek pred gradom Otočec. Na Karlovškovem trgu v Šmarjeti smo udeleženci lahko prisluhnili Tadeju Golobu, ki je v pogovoru z Alenko Murgelj iz novomeške knjižnice predstavil svoj kolesarski vodnik Pikčasta Slovenija, v katerem je poglobljeno opisal 66 kolesarskih poti po Sloveniji. Vse opisane poti je tudi prekolesaril, saj je navdušen kolesar. Po hudi nesreči v gorah je moral namreč alpinizem zamenjati s kolesarjenjem, v katerem sedaj uživata skupaj s soprogo. Na vprašanje, katera izmed opisanih poti mu je najljubša, je odgovoril, da je Slovenija res krasna dežela in je izbira nemogoča: »Tista, ki sem jo nazadnje prekolesaril.«

Kolesarji so spoznali tudi vinsko fontano Izvir Cvička v Šmarjeti in se povzpeli na razgledni zvonik cerkve sv. Marjete, od koder se odpira čudovit pogled na šmarješko dolino in okolico.

Namen organizacije kolesarjenja pod sloganom Kolo ali knjiga, samo da se miga ob evropskem tednu mobilnosti je predvsem spodbujanje zdravega načina življenja, gibanja in branja, hkrati pa želimo organizatorji opozoriti na potrebo po urejanju trajnostnih mobilnih rešitev in varnih kolesarskih povezav med občinami na Dolenjskem.

Knjižnica reči

Na svetovni dan voda, 22. marca 2024, je v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto ob pomoči partnerjev, Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto, Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, LokalPatriota, društva Knjižnica Reči in podjetja ZEOS, d. o. o., zaživela prva knjižnica reči v Sloveniji, ki deluje znotraj splošne knjižnice. V njej so članom vseh enot novomeške knjižnice v brezplačno izposojo na voljo različni predmeti za delo in prosti čas, ki jih povprečen uporabnik potrebuje zgolj občasno, kot so na primer gospodinjski aparati, orodje ali avdio-video oprema.

Zakaj knjižnica reči?

Knjižnice reči so v tujini že pogosta praksa, saj predstavljajo inovativen način trajnostnega ravnanja z dobrinami in odgovornega potrošništva, poleg tega pa za uporabnike prinašajo številne koristi. Temeljijo na souporabi, s katero prihranimo denar, saj nam marsikaterega predmeta, ki ga uporabljamo le nekajkrat letno, ni potrebno kupiti. Prihranimo tudi prostor, ki bi bil sicer namenjen skladiščenju predmetov in hkrati pridobimo možnost, da predmet pred nakupom preizkusimo.

Namen knjižnice reči je spodbujati souporabo ter na ta način osveščati o pomenu trajnostnega razvoja, prispevati k boljšemu izkoristku naravnih virov, zmanjševanju števila odpadkov, graditi zaupanje med ljudmi in s tem utrjevati skupnost ter medsebojno pomoč in ne nazadnje omogočiti uporabo predmetov, ki si jih sicer ne bi mogli privoščiti, tudi posameznikom iz socialno šibkejših okolij.

Kako smo pridobili predmete?

Pred vzpostavitvijo knjižnice reči smo se partnerske organizacije odločile najprej preveriti, kakšne so dejansko potrebe v lokalnem okolju. Zasnovali smo vprašalnik, ki ga je izpolnilo več kot 300 posameznikov različnih starostnih skupin, in na ta način oblikovali seznam 45-ih predmetov, ki jih Novomeščani najbolj potrebujejo oz. bi si jih najraje izposodili. Na njem najdemo zelo različne predmete za delo in prosti čas, med njimi pa je največ gospodinjskih pripomočkov, različnih aparatov in orodij, ki jih potrebujemo za delo v hiši in okoli nje, prav tako pa so zelo zastopani predmeti, ki jih potrebujemo v prostem času. Zanimivo je, da so se na samem vrhu seznama znašle družabne igre. Omenjeni seznam je osnova za pridobivanje in nakup predmetov za novomeško knjižnico reči. V namen pridobivanja predmetov smo organizirali veliko zbiralno akcijo še uporabnih predmetov, ki jih prebivalci lokalne skupnosti ne potrebujejo več, za donacije predmetov ali sredstev za njihov nakup pa smo zaprosili tudi lokalna podjetja. Predmete s seznama, ki jih nismo uspeli zbrati v zbiralni akciji in z donacijami, je prispevala Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto. Trenutno je v Knjižnici reči Novo mesto za izposojo na voljo okoli 50 predmetov.

Kako poteka izposoja?

Izposoja predmetov iz knjižnice reči je brezplačna, edini pogoj za izposojo je članstvo v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto. Poteka preko sistema Cobiss, zato je bilo najprej potrebno kreirati zapise za posamezne predmete, in sicer v maski za neknjižno gradivo. Vnesli smo tudi nabavne podatke z računa. Vse predmete smo opremili z inventarno številko, žigom knjižnice in črtno kodo. Pri opisih predmetov smo si pomagali z opisi predmetov na spletnih straneh prodajalcev. IZUM smo zaprosili za odprtje nove lokacije Knjižnica reči, kamor smo umestili predmete iz knjižnice reči, da jih uporabniki lažje najdejo v katalogu Cobiss+.

Predmete si je mogoče izposoditi za 7 dni z možnostjo podaljšanja še za dodatnih 7 dni, v kolikor ni drugih rezervacij. Dan prej jih je potrebno rezervirati preko sistema Cobiss ali po telefonu, saj se nahajajo v skladišču. Pri prevzemu je potrebno podpisati dogovor o izposoji, s katerim uporabniki zagotovijo vračilo predmeta ter se strinjajo, da bodo s predmetom ravnali varno in odgovorno. Predmete si lahko izposojajo le polnoletne osebe, razen družabnih iger, ki so na voljo tudi mlajšim. Hkrati si je mogoče izposoditi do 3 predmete.

Če uporabnik z vračilom predmetov zamuja, je obračunana zamudnina v višini 3 EUR/predmet/dan. V primeru, da predmet naroči in ga ne prevzame, je obračunan strošek v višini 1 EUR/predmet.

Mobilna enota knjižnice reči

Novo storitev smo javnosti uradno predstavili na novinarski konferenci v sklopu dogajanja ob svetovnem dnevu Zemlje. Hkrati smo na novomeškem Glavnem trgu obiskovalcem in mimoidočim prvič pokazali še premično enoto Knjižnice reči Novo mesto, ki sta jo zasnovala oblikovalca Natalija Zanoški in Darko Plevnik in je pritegnila številne poglede. Gre za predelan tricikel s kovinsko konstrukcijo, v katero je vgrajena lesena omara, kjer se nahaja izbor reprezentativnih predmetov iz knjižnice reči. Del kovinske konstrukcije je tudi rolo s ključnimi informacijami o knjižnici reči. Glavni namen premične enote knjižnice reči je promocija, saj na ta način lahko predstavljamo knjižnico reči tako v prostorih knjižnice kot izven nje.

Besedilo: Bojana Medle, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto

Platforma COBISS Ela – prva javna platforma za izposojo e-knjig

Od 17. junija 2024 na voljo nova platforma COBISS Ela, prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji!

Člani slovenskih splošnih knjižnic lahko zdaj dostopate do približno 2000 naslovov e-knjig različnih slovenskih založb – brezplačno!

Kaj ponuja COBISS Ela?

COBISS Ela je nacionalna platforma za izposojo elektronskih knjig, ki jo uporabljajo vse slovenske splošne knjižnice, članom slovenskih splošnih knjižnic pa ponuja enostavnejšo, hitrejšo in bolj kakovostno uporabo javne knjižnične storitve izposoje e-knjig. Izposoja je mogoča prek knjižničnega sistema COBISS in je za člane splošnih knjižnic brezplačna.

Platforma v svojem katalogu ponuja številne naslove slovenskih založnikov, prav tako so na voljo različni žanri.  Naslove knjig je mogoče poiskati v iskalniku COBISS+, omogočeno pa je tudi brskanje med samimi žanri knjig.

Platforma je rezultat sodelovanja med Inštitutom informacijskih znanosti iz Maribora (IZUM), Združenjem splošnih knjižnic, pri gradnji platforme pa je sodelovalo kar 18 knjižnic in 5 založba. Nacionalni koordinator platforme je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto.

Kako deluje?

Uporaba platforme COBISS Ela je enostavna in brezplačna za člane splošnih knjižnic.

E-knjige si lahko izposodite prek spletnega kataloga COBISS+ in storitve Moja knjižnica. Za branje potrebujete ustrezno programsko opremo:

  • Cantook by Aldiko za Applove tablice ali mobilne telefone (dostopno v Apple App Store)
  • FB Reader za Android bralnike, tablice ali mobilne telefone (dostopno v Google Play trgovini)
  • Thorium Reader za računalnike (Windows, macOS, Linux)

Postopek izposoje:

1. Poiščete željeni naslov v katalogu COBISS+ ali s klikom na ikono COBISS Ela.

2. Izberite možnost “izposodi si” in se prijavite v servis Moja knjižnica.

3. S klikom na “Prenesi” naložite e-knjigo na svojo napravo.

4. E-knjigo odprete v predhodno nameščeni aplikaciji (Cantook by Aldiko, FB Reader ali Thorium Reader) in začnite z branjem.

Ključne prednosti:

  • Uporabniki lahko e-knjige berete na dveh napravah hkrati.
  • Naenkrat si lahko izposodite do 5 knjig za obdobje 21 dni.
  • Po preteku tega obdobja se knjige samodejno razdolžijo.
  • Predčasna vrnitev je možna po 24 urah od izposoje.

Podpora za e-bralnike:

COBISS Ela je združljiva z bralniki, ki podpirajo Android 5.1 ali novejšo verzijo in omogočajo nalaganje aplikacij iz Google Play trgovine.

Priporočeni modeli vključujejo InkBOOK od 2019 leta dalje (Focus in Calypso) ter Onyx BOOX. Čeprav bralniki Kobo trenutno ne podpirajo izposoje preko COBISS Ele, naj bi se po zadnjih informacijah proizvajalca to omogočilo do konca tega leta.

Tehnična podpora:

Klicni center IZUM je na voljo za pomoč:

  • od ponedeljka do petka med 7.30 in 20.00
  • ob sobotah med 7.30 in 13.00 na telefonski številki 02 25 20 333

Za več informacij obiščite:

Želimo vam prijetno branje!

Bralna značka za odrasle

V mesecu aprilu v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto pričenjamo že s 16. bralno značko za odrasle.

Osrednja tema letošnjega seznama so »srebrna leta«. Brali bomo knjige o babicah in dedkih, vnukih in vnukinjah, medgeneracijskem povezovanju in sožitju, radostih in tegobah ter o modrosti, ki obarva srebrna leta.

Knjižničarji smo pripravili knjižni seznam, na katerega smo uvrstili 70 knjižnih naslovov slovenskih in tujih avtorjev. Za osvojitev bralne značke jih je potrebno prebrati vsaj 5, jih označiti v bralni zgibanki in odgovoriti na najmanj 3 vprašanja v povezavi z vsebino knjig.

Bralna značka je dejavnost, s katero želimo promovirati in spodbujati branje in bralno kulturo pri odraslih. V ta namen ponujamo bralcem kakovosten izbor aktualnih in zanimivih del iz pestre zakladnice sodobne slovenske in svetovne književnosti. Knjižničarji na ta način dobimo vpogled v bralne okuse in navade naših obiskovalcev in hkrati skrbimo, da dobre knjige najdejo pot do pravih bralcev.

Vabljeni med knjige!

Vprašanja za bralno značko

Naslov
Vprašanje
BABICA pripoveduje
V izbor slovenskih ljudskih pravljic je uvrščena tudi pripovedka iz Dolenjske. Katera in kdo jo je prvi zapisal?
AERTS, J.: Noč je zlati kivi
S katerimi besedami Ronke opiše noč?
ALLENDE, I.: Japonski ljubimec
Kaj je bil povod za poroko med Almo in Nathanielom Belasco?
AUSTER, P.: Brooklynske norosti
Kaj se je nahajalo v tanku Nathanovega avtomobila, da ni mogel vžgati?
BACKMAN, F.: Babica vas pozdravlja in se opravičuje
Kaj je bila supermoč Elsine babice?
BROOKS, A. C.: Vedno krepkejši
Kdo so jatriji?
CAVINA, C.: V deželi Penavrit
Kako je babica Cristina poimenovala Mussolinija?
CREECH, S.: Za dve luni hoda
Kje in kdaj sta se poročila babi in dedi Hiddle?
DEHNEL, J.: Pupa
Koliko je bil star avtor, ko je umrl dedek?
DEL BUONO, Z.: Maršalinja
Zakaj avtorica svojo babico Zoro v naslovu poimenuje maršalinja?
DENTON, L. K.: Počitniška hišica
Kako je v knjigi opisan okus pijače z imenom “Limonin ognjemet”?
DIMKOVSKA, L.: Non-oui
Kdaj se je nona Nedeljka zaljubila v nona Carla?
DOCUK, D.: Glas
V katerem izrazu je vsa babica?
DUTEURTRE, B.: Knjiga za odrasle
Kako se imenuje gorovje, ki ima v avtorjevem življenju posebno mesto?
ERPENBECK, J.: Srečišče
Kako sta umrla Ludwigova starša?
FOER, S. J.: Vse je razsvetljeno
Kaj sta z babico kričala z verande, kadar je junak prespal pri njej?
FRANKLIN, M.: Moja sijajna kariera
Kaj je razlog za dolgotrajno revščino Sybilline družine?
FRANZEN, J.: Popravki
Kako se je imenoval izdelek, ki ga je Brian Callahan patentiral, in kaj je bila njegova odlika?
FREDRIKSSON, M.: Anna, Hanna in Johanna
V kakšnem sorodstvenem razmerju so Anna, Hanna in Johanna in kako je Anna ljubkovalno imenovala svojo mlajšo hčer?
GAVALDA, A.: Samo skupaj, nič drugega
Koliko bratov in sester ima Philibert?
GOMBOC, M.: Sposojena babica Štefi
Kje sta se spoznala Venceslav in babi Štefi?
GRIMALDI, V.: Ljubezen se skriva v majhnih stvareh
Kako je ime Julijini babici?
GROSSMAN, D.: Pride konj v bar
Kaj je oče mlademu Grinštajnu zašepetal v uho, potem ko ga je ostrigel?
HAGER, M.: Dragi Vincent
Kako Tara izrazi svojo bolečino?
HANIKA, B.T.: Krik rdeče kapice
Kaj je na smrtni postelji babica prosila svojo vnukinjo Malvino?
HANUŠ, B.: Kavni krog
Katera od kratkih zgodb Kavnega kroga se vas je najbolj dotaknila?
HARATIŠVILI, N.: Osmo življenje
Kaj naj bi pomenilo število osem?
HEMINGWAY, E.: Starec in morje
Zakaj imajo vse hitre ribe temnega toka vijoličast hrbet in ponavadi tudi vijoličaste proge ali pege?
HOF, M.: Pravila treh
Kateri pripomoček, naveden v knjigi “Veliki priročnik za preživetje”, pa je dedek le vzel na svojo zadnjo pot in zakaj?
JANSSON, T.: Poletna knjiga
Katero nezdravo razvado je imela babica?
KARDOŠ, Š.: Plastenje s(r)amot
Kaj oz. kdo vse lahko povrne upanje gluhoslepi osebi?
KLIMKO, D. H.: Islandski triptih
Za koga Boro kupuje slanike?
KNEEN, K.: Trikrat pokopana
Koliko jezikov je govorila stara mati?
KUREISHI, H.: Ničla
Katerega glasbenika Waldo posluša, kadar potrebuje tolažbo?
LEKY, M.: Selma je sanjala o okapiju
Na koga Selma spominja Frederika?
LEMAIĆ, V.: Trznil je, odprla je oko
Katero čtivo je vnukinja vzela na potep z dedom?
MARON, M.: Animal triste
Koga in česa se je neimenovana pripovedovalka rada spominjala?
MAZZINI, M.: Otroštvo
Kdo je edina zares svetla točka v otroštvu dečka, ki je odraščal brez očeta?
MESTNIK, I.: Beli čeveljčki
Po čem je hrepenela Tilka?
MILČINSKI – Ježek, F.: Nanine pesmi
Katera pesem se vas je najbolj dotaknila in zakaj?
MOLESINI, A.: Niso vsi pankrti z Dunaja
Ali dedek kdaj moli?
MӦDERNDORFER, V.: Babica za lahko noč
Katera pesem se vas je najbolj dotaknila in zakaj?
MÜLLER, H.: Vrag tiči v zrcalu
Koga je avtorica označevala z besedo “oseba”?
NOBLE, E. M.: b
Zakaj si je Charlie tako želel organizirati družinske počitnice?
OGAWA, Y.: Darilo števil
Kdo je bil Leonhard Euler in kaj je njegova formula pomenila Profesorjevi hišni pomočnici?
PAASILINNA, A.: Dedu za petami
Kako hitro je ded vozil preklemansko koreto?
PAMUK, O: Tiha hiša
Kaj je Fatma skrivala v svoji omari?
PARTLJIČ, T.: Dom dom
Zakaj je gospa Lučka Germekova želela, da jo obišče v domu njen nekdanji učenec, zdaj poslanec Petrovič?
PATTERSON, J.: Samanthina pisma Jennifer
Kdo je bil Doc, ljubezen Samanthinega življenja?
PREGELJ, S.: Kronika pozabljanja
Kaj je tisto, kar si lahko brez škode in posledic privoščimo na stara leta?
PŠENIČNY, A.: Na visokih petah
S katerim citatom na začetku poglavij se najbolj poistovetite?
REMEN, R. N.: Blagoslovi starega očeta
Kako razumete misel: “Če imate samo kladivo, je vse podobno žeblju.”
SCHRӦDER, A.: Mladenka pri oknu, večerna svetloba, modra obleka
Zakaj Evelyn noče imeti opravka z izginulim premoženjem žrtev holokavsta?
SHAFAK, E.: Pankrt iz Istanbula
Koliko sester ima Zeliha?
SKABER, L.: Čez potok, ne čez most
Kako avtorica definira obdobje najstništva?
SMILJANIČ, Z.: Spomini in sanje Kristine B.
Kaj se je zgodilo 29. januarja 1944?
SOSIČ, S.: Starec in jaz
Katero je bilo glavno sporočilo starca odraščajočemu fantu?
SOUKUPOVA, P.: Najboljše za vse
Zakaj se mora Viktor vrniti v Prago?
SUTER, M.: Small World
Kako pomembni se izkažejo medeni mandlji?
TAMARO, S.: Velika ljubezenska zgodba
Edit in Andrea sta našla svoj posebni prostor na rtu, ki se je zajedal globoko v morje in so na njem nekoč živeli menihi. Kje je vaš poseben kraj?
THOROGOOD, R.: Marlowska detektivska druščina
Kakšne križanke je sestavljala gospa Judith?
TOMAŽIČ, A.: Čmrljev žleb
Kdo je ustanovil hotel v Strmčniku?
TRATNIK, S.: Norhavs na vrhu hriba
Kaj so gajžule?
TUTI, I.: Cvetje nad peklom
Kaj se je dogajalo v avstrijski sirotišnici leta 1978?
VALLES, T.: Spomin na drevo
Kaj se zgodi, ko sedeš na štor?
VALOGNES, A.: Stara mama v koprivah
Kaj je skrivnost starosti, da ne propadeš?
VAN Pelt, S.: Nadvse bistra bitja
Kaj pomeni EELS?
VERTLIB, V: Lucia Binar in ruska duša
Kako je ime drugi protagonistki romana, ki jo gospa Binar išče skozi cel roman?
69. VIEL, T.: Pariz-Brest
Kaj stori mati z rokopisom družinskega romana?
70. VOJNOVIĆ, G.: Figa
Zakaj je Safet zapustil svojo družino in odšel iz Slovenije?

Knjižni seznam 2024

BABICA pripoveduje
AERTS, J.: Noč je zlati kivi
ALLENDE, I.: Japonski ljubimec
AUSTER, P.: Brooklynske norosti
BACKMAN, F.: Babica vas pozdravlja in se opravičuje
BROOKS, A. C.: Vedno krepkejši
CAVINA, C.: V deželi Penavrit
CREECH, S.: Za dve luni hoda
DEHNEL, J.: Pupa
DEL BUONO, Z.: Maršalinja
DENTON, L. K.: Počitniška hišica
DIMKOVSKA, L.: Non-oui
DOCUK, D.: Glas
DUTEURTRE, B.: Knjiga za odrasle
ERPENBECK, J.: Srečišče
FOER, S. J.: Vse je razsvetljeno
FRANKLIN, M.: Moja sijajna kariera
FRANZEN, J.: Popravki
FREDRIKSSON, M.: Anna, Hanna in Johanna
GAVALDA, A.: Samo skupaj, nič drugega
GOMBOC, M.: Sposojena babica Štefi
GRIMALDI, V.: Ljubezen se skriva v majhnih stvareh
GROSSMAN, D.: Pride konj v bar
HAGER, M.: Dragi Vincent
HANIKA, B.T.: Krik rdeče kapice
HANUŠ, B.: Kavni krog
HARATIŠVILI, N.: Osmo življenje
HEMINGWAY, E.: Starec in morje
HOF, M.: Pravila treh
JANSSON, T.: Poletna knjiga
KARDOŠ, Š.: Plastenje s(r)amot
KLIMKO, D. H.: Islandski triptih
KNEEN, K.: Trikrat pokopana
KUREISHI, H.: Ničla
LEKY, M.: Selma je sanjala o okapiju
LEMAIĆ, V.: Trznil je, odprla je oko
MARON, M.: Animal triste
MAZZINI, M.: Otroštvo
MESTNIK, I.: Beli čeveljčki
MILČINSKI – Ježek, F.: Nanine pesmi
MOLESINI, A.: Niso vsi pankrti z Dunaja
MӦDERNDORFER, V.: Babica za lahko noč
MÜLLER, H.: Vrag tiči v zrcalu
NOBLE, E. M.: b
OGAWA, Y.: Darilo števil
PAASILINNA, A.: Dedu za petami
PAMUK, O: Tiha hiša
PARTLJIČ, T.: Dom dom
PATTERSON, J.: Samanthina pisma Jennifer
PREGELJ, S.: Kronika pozabljanja
PŠENIČNY, A.: Na visokih petah
REMEN, R. N.: Blagoslovi starega očeta
SCHRӦDER, A.: Mladenka pri oknu, večerna svetloba, modra obleka
SHAFAK, E.: Pankrt iz Istanbula
SKABER, L.: Čez potok, ne čez most
SMILJANIČ, Z.: Spomini in sanje Kristine B.
SOSIČ, S.: Starec in jaz
SOUKUPOVA, P.: Najboljše za vse
SUTER, M.: Small World
TAMARO, S.: Velika ljubezenska zgodba
THOROGOOD, R.: Marlowska detektivska druščina
TOMAŽIČ, A.: Čmrljev žleb
TRATNIK, S.: Norhavs na vrhu hriba
TUTI, I.: Cvetje nad peklom
VALLES, T.: Spomin na drevo
VALOGNES, A.: Stara mama v koprivah
VAN Pelt, S.: Nadvse bistra bitja
VERTLIB, V: Lucia Binar in ruska duša
69. VIEL, T.: Pariz-Brest
70. VOJNOVIĆ, G.: Figa