za podaljševanje in naročanje gradiva ter vse ostale informacije
Potujoča knjižnica je splošna knjižnica v malem, ki je namenjena bralcem vseh starosti. Knjižnični fond (za odrasle) obsega leposlovje različnih žanrov, poezijo, družbene, zgodovinske, kriminalne, pustolovske, biografske in znanstveno fantastične romane ter strokovno literaturo z vseh področij človekovega znanja.
Za izposojo na dom je na voljo tudi manjša kolekcija zgoščenk z animiranimi in igranimi filmi različnih žanrov. Najmlajšim so v otroškem kotičku na voljo različne kartonke in slikanice, mladim bralcem pa pester izbor mladinskega leposlovja.
Svojo pot je potujoča knjižnica začela 27. novembra 1978. Prva proga je bila Mali Slatnik-Brusnice-Gabrje. Prvi bibliobus je svoj krst doživel v Gabrju. To je bil kombi furgon, ki so ga izdelali v mariborskem TAM-u. Notranjo opremo (železno ograjo za knjižne police, lesene police, varnostne lestvice za knjige) pa so izdelali v straškem Novolesu. Fond je obsegal 2486 enot knjižničnega gradiva. Knjižnična mreža je obsegala 36 postajališč. Od tega jih je bilo 13 v delovnih organizacijah (Novoteks, Novoles v Straži, Gorjanci v Vavti vasi, Tovarna zdravil Krka, Strešnik v Dobruški vasi, Bor v Dolenjskih Toplicah, Beti v Mirni Peči).
V letu 1986 smo kombi zamenjali s pravim bibliobusom, ki so ga prav tako izdelali v mariborskem TAM-u. Vozilo je bilo večje in bolj prostorno, saj je lahko na 46 postajališč pripeljalo okrog 3500 knjig. Omogočen pa je bil tudi prosti pristop do gradiva. Zaradi dotrajanosti smo v letu 1999 stari bibliobus zamenjali z novim vozilom. Na Renaultovem podvozju so v domžalskem Asu dogradili nov bibliobus. V vozilu je prostora za okrog 5500 enot gradiva. Bibliobus smo opremili s sodobno informacijsko tehnologijo, tako da imamo danes v potujoči knjižnici avtomatizirano izposojo.
Potujoča knjižnica z bibliobusom obiskuje dolenjske in belokranjske podeželske kraje kakor tudi urbane predele ter posebna okolja, kot so domovi za ostarele, osnovne šole in delovne organizacije.
Knjižnična mreža obsega 68 postajališč v 12-ih občinah in Hrvaškem (obmejno območje).
Postajališča
Potujoča knjižnica omogoča svojim članom tudi naročanje in rezervacijo knjižnega gradiva (del gradiva se namreč nahaja v skladišču):
Gradivo lahko naročite ali rezervirate:
t: 07 39 34 619
m: 040 421 807
Zagotovite si urnik Potujoče knjižnice za leto 2025.
Glede na izkazani interes za ogled našega potujočega pravljičnega in knjižnega kotička – bibliobusa, ki navadno potuje po dolenjskih in belokranjskih podeželskih krajih, smo se odločili, da v poletnih mesecih predstavimo delovanje naše potujoče knjižnice tudi mestnim otrokom ter odraslim, ki jim je delovanje bibliobusa še neznanka.
Bibliobus je teden dni stal pred Gostiščem na Glavnem trgu, naš strokovni delavec pa je imel vodene oglede za skupine obiskovalcev. Poleg tega so pred bibliobusom potekale številne dejavnosti za otroke, ki so se lahko družili ob različnih družabnih igrah, se zabavali s priljubljenim Nodijem in si ogledali razstavo o zgodovinskem razvoju potujoče knjižnice.
Namenjene so najmlajšim obiskovalcem in osnovnošolcem.
Prišle bodo na obisk v vrtec, če nas boste povabili, ali pa vas bodo razveseljevale kar v bibliobusu.
Spodaj si lahko ogledate, kako je bil videti obisk bibliobusa v vrtcu v Šmarjeti in na Bučki.